İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Android’de YouTube Reklamları Nasıl Engellenir?
kusucam

Android’de YouTube Reklamları Nasıl Engellenir?

Android Youtube Reklam Engelleme Uygulamaları

Youtube Android de reklam nasıl engellenir ?

Android youtube reklam engelleme nasıl yapılır? Günümüzde en sık kullandığımız sosyal mecralardan biri haline gelen Youtube’u pek çok amaçla kullanıyoruz. Müzik dinlemek, dizi ya da film seyretmek ya da herhangi bir konu hakkında bilgi edinmek amacıyla kullandığımız Youtube’un şüphesiz ki en can sıkıcı özelliklerinden birisi videoya geçmeden önce ya da aniden karşımıza çıkan reklamlar. Genellikle dikkat etmediğimiz ve vakit kaybı olarak gördüğümüz bu reklamlar bazen art arda çıkarak kesintisiz video izleme keyfimizi yarıda bırakıyor. Fakat Youtube reklamlarını engellemek sanıldığı kadar zor bir işlem değil. Video başında ya da aralarında çıkan Youtube reklamlarını engellemek hem masaüstü hem de mobil cihazlar için mümkün ve oldukça da kolay.

Bu yazımızda Youtube reklamları nasıl engellenir? Android youtube reklam engelleme nasıl yapılır? Android telefonlarda reklam engelleyici olarak hangi uygulamalar daha işlevseldir? Youtube reklamlarından kurtulmanın kesin yolu nedir? gibi konu hakkında en çok merak edilen soruları cevaplıyoruz.

Youtube Reklamlarından Kesin Olarak Kurtulmak Mümkün

Youtube, günümüzde önemli bilgi kaynaklarından biri haline gelmiştir. Ürün inceleme, gezi vlogları, canlı yayınlar, spor müsabakaları, arabalar ve makyaj kanalları olmak üzere farklı daha birçok formatta hazırlanan videoları bünyesinde barındırmasıyla oldukça sık ziyaret edilen ve tıklanma oranları oldukça fazla olan bir sosyal mecra olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte yayınlanan reklamlar da Youtube’un gelir kaynaklarından birisi olarak kabul edilmektedir. Videonun başında, ortasında ya da içeriklerin etrafında yayınlanan bu reklamlar, video sahiplerinin yayınlarına devam edebilmeleri için gerekli olsa da kullanıcıları zaman zaman rahatsız eden bir duruma gelmiştir. Özellikle de yeni açılan bir videonun başında çıkan reklamlar çoğu zaman Google tarafından oldukça abartılarak, bu platformun çekilmez bir hale gelmesine neden olmaktadır. Bu sebeple kullanıcılar, Youtube reklamlarını engellemenin yollarını aramaya başlamışlardır. İşe yarar pek çok uygulama ve teknik bilgi sayesinde reklamlardan kesin olarak kurtulmanın önemli yolları bulunmuştur. Biz de size faydalı olabilmesi açısından yazımızda bu yollardan bahsedeceğiz.

Android ‘ de Reklamlarını Engellemenin Yolları

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte Youtube videolarına mobilden daha fazla erişim sağlanıyor. Bu sebeple ilk olarak Youtube mobil uygulamasında reklamların nasıl engelleneceği ile başlayalım. Mobil uygulamalarda reklam engellemenin iki yolu bulunuyor. Bunlardan birincisi herhangi bir reklam engelleyici uygulamayı mobil cihazınıza yüklemek. ‘’Adguard’’, ‘’Adblock Plus’’ ve ‘’AdClear’’ gibi uygulamalar sayesinde mobil cihazınız üzerinden Youtube reklamlarını kolayca engelleyebilirsiniz. Reklam engelleyici uygulamaları indirmek videoların başında çıkan reklamların neredeyse tümünü engellemek için uygun bir yöntem olacaktır. İkinci yol ise Youtube uygulamasının farklı alternatiflerini ya da modlanmış sürümlerini kullanmaktır. Eğer mobil cihazınız Androis işletim sistemine sahip ise Android youtube reklam engelleme adına kullanabileceğiniz pek çok uygulama mevcut. Bu uygulamalarla reklamsız bir Youtube deneyimi yaşayabilir aynı zamanda da videoları mp3 ya da mp4 formatında indirebilirsiniz.

 

Android Cihazlar için En İyi Reklam Engelleyici Uygulamalar

Artık youtube reklamları can sıkmaya başladı diyebiliriz. Bazen 5 dk ‘ da bir reklam çıkması uzun videolarda sizlerSizler için android ‘ de youtube reklamları engelleyen uygulamaları sıraladık.

1. AdClear

Ad clear
Ad Clear Android Youtube Reklam Engelleme

AdClear uygulaması sayesinde Android youtube reklam engelleme işlemi oldukça kolay bir şekilde çözülüyor. Yapmanız gereken tek şey uygulamayı indirdikten sonra AdClear’i etkinleştirmektir. Android işletim sistemine sahip mobil cihazınız üzerinden Youtube uygulamasına girdiğiniz zaman videonun başında, ortasında ya da herhangi bir yerinde çıkan reklamların engellendiğini göreceksiniz.

Youtube reklamlarını engellemek isteyen kullanıcılar için farklı birçok uygulama Google Play Store’da mevcut. Bu uygulamalardan birisi de DNS Changer by Blokada. Reklam engelleme konusunda gayet başarılı olan bu uygulamayı kullanarak Youtube reklamlarını engellemek için öncelikle Google Play Store’dan uygulamayı indirmelisiniz. İndirme işleminin ardından uygulamaya giriş yaparak ‘’kalkan simgesine’’ ya da ekranın alt kısımlarında yer alan ‘’güç simgesine’’ dokunmanız. Bu sayede uygulamayı aktif hale getireceksiniz ve cihazınızın üst kısmında oluşan anahtar simgesi ile birlikte Youtube’a giriş yaptığınızda Android youtube reklam engelleme işleminin gerçekleştiğini göreceksiniz.

Firefox ve Chrome tarayıcıları üzerinden Android youtube reklam engelleme işlemini gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar için Firefox tarayıcısında; yeni bir sekme açarak sağ üst köşede bulunan üç çizgiye tıklayın ve ardından açılan menüden eklentileri seçin. Sağ üst köşede bulunan arama kutusuna ‘’reklam engelleyici’’ yazarak görüntülenen listeden kullanmak istediğiniz bir uygulamayı seçmeniz ve ardından yüklemeniz yeterlidir. Bunun yanı sıra Chrome tarayıcısında reklam engelleme işleminde bulunacak kullanıcılar için de bu yöntem benzerdir; Yeni bir sekme açarak ekranın sol üst köşesinde yer alan renkli kareye tıklamaktır. Bir sonraki açılan sayfada ‘’web mağazası’’ seçeneğini çift tklayıp ardından ‘’reklam engelleyici’’leri ayarayarak işlemi devam ettirebilirsiniz. Uzantılar bölümünde bir sürü seçenek göreceksiniz. Sunulan seçeneklerin tam genişliğini görmek için ‘’diğer uzantı sonuçları’’nı tıklamanız yeterli olacaktır. Genellikle burada Adblock Plus tavsiye edilir. Siz de kullanmak istediğiniz listeye tıklayarak Chrome’a ekleyebilirsiniz. Bu işlemlerin sonucunda ise Chrome arama çubuğunun sağında bir simge göreceksiniz. Bu reklam engellemenin aktif olduğu anlamına gelecektir.

2. AdAway Android Reklam Engelleme

Adway Reklam Engelleme
Adway Youtube Reklam Engelleme

Android cihazlarda Android youtube reklam engelleme konusunda en çok tercih edilen uygulamalardan biri AdAway’dir. Etkin ve güvenilir bir uygulama olmasıyla birlikte her türlü reklamları, pop-up’ları engeller. Ayrıca AdAway; kullanıcılarına bir kara liste ya da beyaz liste oluşturmasına olanak sağlar. Bu sayede sadece istemediğiniz reklamların kaldırılmış olduğunu görürsünüz. Fakat, hatırlatılması gereken önemli bir nokta AdAway uygulamasının tamamen ücretsiz olarak indirilebilmesinin ve açık kaynaklı bir uygulama olmasının yanı sıra sadece root yetkisine sahip telefonlarda çalışmasıdır. Reklamları engellemek sizin için önemli ve hassas bir konu ise, telefonunuza root yaparak bu uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

3. Adguard Reklam Engelleyicisi

Ad Guard
Ad Guard Engelleme

Adguard hem rootlu hem de rootsuz Android işletim sistemine sahip telefonlara indirilebilir. Ücretsiz bir şekilde Google Play Store’dan indirebileceğiniz açık kaynaklı bir uygulamadır ve AdClear uygulamasına benzer bir şekilde VPN tabanlıdır. Ayrıca uygulama, özelleştirilebilir olmasının yanı sıra Android youtube reklam engelleme filtreleriyle 20’ye yakın kural listesinden seçim yapmanıza olanak sağlar. Kesinlikle Android cihazlar için en iyi reklam engelleyici uygulamalardan birisidir. Fakat tek sıkıntısı Yandex ve Samsung internet tarayıcıları dışındaki diğer tarayıcılarda kullanım imkanının olmamasıdır. Ancak Adguard reklam engelleyici uygulama sayesinde aşağıdaki işlemlerden faydalanabilirsiniz;

  • Video reklamlarını engeller.
  • Dokular arası reklamlar ve kayan reklamlar gibi istenmeyen tüm medya reklamlarını kaldırır.
  • İstenmeyen açılır pencereleri engeller.
  • Zararlı yazılım sitelerini engeller.
  • Üçüncü taraf izleyici sistemlerini devre dışı bırakır.

4. Adblock Tarayıcısı

Ad Block Tarayıcısı
Ad Block Tarayıcısı

Android youtube reklam engelleme konusundaki en etkili ve popüler uygulamalardan biri olan Adblock Tarayıcısı’nı Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Açık kaynaklı bir uygualamadır. Adblock Plus ile aynı geliştirici tarafından piyasaya sunulmuş olsa da ikisi arasında önemli bir kaç fark bulunmaktadır. Adblock tarayıcısı internette gezinirken sadece reklamları gizlemek için oldukça etkili çalışır. Fakat pop-up ve banner reklamları da dahil olmak üzere sistem genelinde bir reklam engelleme istiyorsanız Adblock Plus’ı tercih etmelisiniz. Ayrıca bu uygulama sadece Samsung internet 4.0 ve daha üstünü kullanan kullanıcılar için uygundur. İki uygulama da hem rootlu hem de rootsuz cihazlarda kullanılabilir.

5. DNS66

Dns66 Reklam Engelleyicisi
Dns66 Youtube Reklam Engelleyicisi

Eğer teknoloji ile yakından ilgili ve konu hakkında bilgiliyseniz reklamları ve ana makine adreslerini engellemek adına VPN tabanlı reklam engelleyicilerinin, DNS seviyesine rahatça inebileceğiniz biliyor olmalısınız. Temelde, reklam engelleyici uygulamalar, tüm sunucu trafiğine yerel bir VPN arabirim oluşturmak amacıyla DNS kullanır. Bu sayede sadece tarayıcılarınızda değil Android youtube reklam engelleme işlemi için tüm mobil sistemde reklamları engelleyebilirsiniz. DNS66 bu kategorideki uygulamalar arasında belki de en iyisi olabilir. Bu uygulamayı yüklemek için rootlu bir cihaza gereksiniminiz yok. Fakat bilgi ve ilginize göre gelişmiş özellikleri nedeniyle uygulamayı kullanmak biraz zor görünebilir.

6. Cygery Adskip For Youtube

Cygery Adskip For Youtube
Cygery Adskip For Reklam Engelleyicisi.

Adından da anlaşılacağı üzere, Cygery Adskip for Youtube uygulaması youtube reklamlarını otomatik olarak atlar ve videoyu oynatmaya başlar. Android youtube reklam engelleme konusunda uzman uygulamalardan birisidir ve ücretsiz olarak indirilebilir. Cihazınızın rootlanmasına gerek yoktur. Çalışma prensibi olarak çok basit görünse de özellikle Youtube videolarını günlük olarak devamlı izlemeyi tercih eden kullanıcıların işlerini oldukça kolaylaştıracaktır.

7. Blokada

Blokada Android Reklam Engelleme
Blokada Android Reklam Engelleme uygulaması.

Blokada uygulaması mobil cihazınız için minimum pil ve veri kullanımı sağlamasının yanı sıra üstün hız ve stabilite olanaklarını da kullanıcılarına sunmaktadır. Bu yüzden Andorid işletim sistemine sahip cihazlar için kullanılabilecek en verimli uygulamalardan birisidir. Listede belirtilen çoğu reklam engelleyici uygulamalar gibi Blokada uygulaması da ücretsizdir. Kullanıcılarına kolay bir kullanım sağlar. Kişisel bilgilerinizin saklanması konusunda oldukça hassastır ve bilgilerinizi güvende tutar. İstediğiniz siteleri filtrelemenize ve Youtube reklamlarını engellemenize yardımcı olur. Ancak Blokada uygulaması ne yazık ki Google Play Store’da mevcut değildir.

Sonuç olarak Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz reklam engelleyici uygulamalar, telefonunuzun pilini, verilerini ve depolama alanlarını tüketme eğilimi gösteren ve anlamsız reklamları devre dışı bırakma konusunda oldukça başarılıdır. Daha keyifli ve kesintisiz bir Youtube deneyimi için inanılmaz kullanışlı olan bu uygulamalar aynı zamanda kişisel bilgilerinizin sizde kalmasını sağlayarak kullanıcıların güvenini kazanmaktadır. Yukarıda listelenen reklam engelleyici uygulamaların pek çoğu rootlu cihazlarda çalışsa da rootsuz cihazlarda da etkin olarak kullanılabilen uygulamalar da bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap