1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Baş Dönmesi Neden Olur ? & Nedir

Baş Dönmesi Neden Olur ? & Nedir

Baş ağrısı nedir ve nasıl geçer

Baş Dönmesi Neden Olur ? Baş dönmesinin nedenleri oldukça farklıdır. İç kulakta oluşan ciddi patoloji baş dönmesine yol açabileceği gibi kardiyovasküler hastalıklar da baş dönmesi nedenidir. Baş dönmesinin bazı nedenleri arasında iç kulak hastalıkları, enfeksiyonlar, iyi huylu paroksismal, Meniere hastalığı migren, dehidrasyon gibi nedenler sayılabilir. Kanlanma yetersizliği de baş dönmesi yapar. Beyne yeterli miktarda oksijenli kan gitmemesi, ateroskleroz, anemi, hipoglisemi, ortostatik hipotansiyon ve diğerleri gibi hastalıklar da baş dönmesi etkisi yaparlar. Diğer baş dönmesi nedenleri şöyle sıralanır:

 • Vücut dehidrasyonu
 • İnme veya geçici iskemik atak
 • Depresyon /majör depresif bozukluk
 • Yaygın anksiyete bozukluğu,
 • Yol tutması,
 • Panik atak ve panik bozukluk
 • Bazı ilaçların örneğin, antidepresanlar, antikonvülsanlar, sakinleştiricilerin yan etkileri
 • Fisikzel sarsıntı

Baş Dönmesi Neden Olur ve belirtilerini aşağıda belirttik. Daha detaylı bilgi için yazımızın tamamını okuyup olaya tamamen hakim olmanızı önermekteyiz. Bir çok insanın ayda 1 kez yaşadığını bir olay olduğunu ve korkacak bir şey olmadığını unutmayınız.

Baş Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

 • Bayılma hali bilinci kaybedecek gibi olma
 • Denge kaybı
 • Etraftaki eşyaların döndüğünü görmek
 • Kafayı taşıyamayacağını hissetmek, ağırlık hissi

Baş dönmesi varsa doktorunuz bazı tetkikler isteyebilir: Gerekirse, beynin BT taramaları, beyin damarlarının ultrasonu, EEG gibi laboratuvar veya enstrümantal tanı muayeneleri yapılarak baş dönmesinin nedeni ortaya çıkarılır. Baş Dönmesi Neden Olur veya Baş Dönmesi Nedir ? Tanı koymadan önce belirtilerin %100 şekilde gerçekleştiğinden emin olunuz.

Baş dönmesi Nedir ?  Tedavisi Nasıl olur?

Genellikle insanlarda görülen baş dönmesi geçicidir ve kendi kendine geçer, ancak baş dönmesine neden olabilecek olası tehlikeli koşullar da vardır. Herhangi bir periyodik, ani, şiddetli veya uzun süreli ve açıklanamayan baş dönmesi olursa doktora görünmeniz gerekir. Hayatınızda ilk kez, şiddetli baş dönmesi veya baş dönmesi gibi bir durumla karşılaşıyorsanız yine hastaneye gitmeniz gerekir. Baş Dönmesi Neden Olur veya Baş Dönmesi Nedir diye arama yapmadan önce tıbbi destek almanızı önermekteyiz.

Ani şiddetli baş ağrısı, göğüs ağrısı ile gelen baş dönmesi, kol veya bacaklarda uyuşma veya felç, bayılma, Diplopia -nesneleri çift görme, taşikardi veya aritmi, konuşma bozukluğu, zorlukla yürüme, kusma ,epileptik nöbetler, işitme kalitesinde ani değişim, yüzde uyuşukluk veya yüz kaslarının zayıflığına bağlı olarak baş dönmesi meydana gelebilir. Doktor hastalığı ortaya çıkardıktan sonra, tedavi sürecini başlatır bu nedenle tüm baş dönmeleri için sabit bir tedavi prosedürü yoktur. Her hasta için ayrı ayrı tedavi uygulanır.

Baş dönmesi geçiren insanların yavaş hareket etmesi önerilir. Birçok insan, hatta tamamen sağlıklı olanlar bile, aniden pozisyon değiştirdiklerinde veya aniden hızlıca oturdukları yerden ya da yataktan fırladıkların’da baş dönmesi görülür. Hastaların baş dönmesi olunca bol bol su içmesi gerekir. Baş dönerken, sigara alkol içmemek kahve çay tüketmemek gerekir. Bunlar damarları daraltır baş dönmesi belirtilerini şiddetlendirir. Baş Dönmesi Neden Olur hakkında merak ettiğiniz konuları yorum olarak belirtebilirsiniz.

Baş Dönmesi Dikkat !

Baş Dönmesi Neden Olur , Baş Dönmesi Nasıl geçer ? Hakkında tüm soruları yanıtladık. Bir çok doktor yılda bir veya iki kez olan ani baş dönmelerinin , hastalık habercisi olduğunu belirtmektedir.  Herhangi bir uzmana gözükmeden tanıyı kendiniz koyup kendi tedavilerinizi kesinlikle uygulamayın. Yanlış yönlendirmeler ve kendi tedavi yöntemleriniz asla kalıcı bir tedavi şekil değildir. Bu yüzden bir uzman veya doktora başvurmanız gerekebilir. Çok basit olarak yemek yemeyi unuttuğunuzda vücut ani halsizlik yaşayabilir. Buda size baş dönmesi olarak gelir. Her okuduğunuz hastalığın belirtileri hemen hemen birbirine benzer. Belirtilere göre hareket etmeden önce , tanıların çok basit ve günlük hayatta herkeste görülebilir tanılar olup olmadığına dikkat ediniz. Buna örnek vermek gerekirse , baş ağrısı: baş ağrısı hemen hemen herkeste görülebilir bir hastalık olduğundan bunu kendinize özgün bir şey olduğunu sanıp ani korku veya kendinize psikolojik baskı yapmaktan kaçınınız.