İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. C Vitamini İle İlgili Bilmediğiniz 13 Şey

C Vitamini İle İlgili Bilmediğiniz 13 Şey

C Vitamini Yararları

C Vitamini; vücudumuzda yer alan sistemlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan, bağışıklık sistemimizin güçlü olmasını sağlayarak bizleri hastalık etkenlerinden koruyan en önemli yapılardır. Vitamin eksikliği sonucunda oluşabilecek hastalıkların önüne geçmek için yıl boyunca mevsime özel vitaminleri yeterli bir şekilde almamız gereklidir.

Vitaminler içinde yer alan C vitamini, bağışıklık sistemi açısından ve gribal enfeksiyonlara karşı bizi koruyan temel vitaminlerden biridir. C vitamininin bu özelliği dışında bilmediğimiz birçok özelliği de vardır. Okuduğunuzda şaşıracağınız C vitamini özelliklerini şu şekilde sıralayalım.

1 ) Çok Yüksek dojazda C vitamini almak.

Kan İnceltici İlaçlar
Kan İnceltici İlaçlar

Çok yüksek dojazda C vitamini aldığınızda kanınız kendiliğinden seyrelmeye ve incelmeye başlar. Eğer kan inceltici kullanıyorsanız ciddi rahatsızlıklar oluşabilir, tedbir almadığınızda hayati tehlike söz konusu olabilir.

2 ) Böbrek Hastalıklarına Etkisi

Böbrek Hastalıkları
Böbrek Hastalıkları

Böbrek hastalarının kullandığı C vitamin, böbrek rahatsızlıklarının iyileşmesinde çok önemli bir ilaçtır.

3 )  Zayıflamak isteyenler İçin

Zayıflamak isteyenler İçin
Zayıflamak isteyenler İçin

Kilo vermek ve zayıflamak isteyenler için uzun süreli tokluk hissi yaratan C vitamini, doğal besinler ile alındığında posalı yapılır ile hem bağırsaklarınızın çalışmasını sağlar hem de zayıflamanıza katkı sunar.

4 ) İlaç kullanmayın. Doğal yollardan..

Narenciye
Narenciye

Tıbbi amaçlı olarak üretilen C vitamini, özel olarak yetiştirilen mısırdan elde edilir. Doğal yollarla C vitamini almak istiyorsanız narenciye tüketmelisiniz.

5 ) Fazla veya Az C Vitamini Almak

Fazla veya Az C Vitamini Almak
Fazla veya Az C Vitamini Almak

Günlük olarak 70 – 80 mg arasında almanız gereken C vitaminini daha fazla aldığınızda kanınız incelecek, daha az aldığınızda ise bağışıklık sisteminiz zayıflayacaktır. Bu nedenle ideal oranlarda C vitamini alanız gereklidir.

6 ) Sigara Kullananlar İçin..

Sigara Kullananlar İçin
Sigara Kullananlar İçin

Sigara kullananların diş etlerinde oluşacak hastalıkları önlemeleri için sigara kullanmayan kişilere göre yüzde 30 daha fazla C vitamini almaları gereklidir.

7 ) Cilt Sağlığı

Cilt Sağlığı
Cilt Sağlığı

Cilt sağlığı için kullanabileceğiniz C vitamini cildi sıkılaştıran, cilde parlaklık kazandıran kallojen üretimini artıran bir etkiye sahiptir. Bu nedenle C vitamini cilt besleyicilerinin ham maddelerinden biridir.

8 ) Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığı
Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlıkları, gribal enfeksiyonlar gibi hastalıkların tedavisi için C vitamini tüketmeniz yeterli olacaktır. Özellikle kış aylarında düzenli tüketilen C vitamini ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.

9 ) İlk C Vitamini İlacı

İlk C Vitamini İlacı
İlk C Vitamini İlacı

Tıbbi amaçlı olarak fabrikalarda üretilen ilk vitamin C vitaminidir.1920 yılında ilk olarak fabrika da üretilen C vitamini her hastalığın tedavisi için kullanılmıştır.

10 ) Pişirilen C Vitaminli Besinler

Pişirilen C Vitaminli Besinler
Pişirilen C Vitaminli Besinler

C vitamini içeren besinler pişirildiklerinde, kızartıldıklarında veya haşlandıklarında C vitamini içeriğini kaybederler. Bu nedenle c vitamini içeren besinler doğal olarak tüketilmelidir.

11 ) Beyin Fonksiyonları

Beyin Fonksiyonları
Beyin Fonksiyonları

Beyin fonksiyonlarının sağlıklı olarak yapılabilmesi için gerekli olan nörontransmitter hormonunun salgılanmasını sağlayan C vitamini beyin yapımız içinde hayati öneme sahiptir.

12 ) Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzeler
Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzeler kendi C vitaminlerini üretebilirken biz insanlar olarak kendi C vitaminimizi üretemeyiz. Üretemediğimiz C vitaminini dışarıdan hazır olarak almak zorundayız.

13 ) Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık Sistemi
Bağışıklık Sistemi

Vücudumuzun savunma sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendiren bir antioksidan olan C vitamini, yeteri kadar alınmadığında bağışıklık sisteminin gücü azalır ve bütün hastalık etkenlerine açık hale gelmemize neden olur.

C Vitamini Yararları

Sağlığımız açısından çok önemli bir yere sahip olan C vitamini yeteri kadar alınmadığında riskli hastalıkların oluşmasına, beyin fonksiyonlarının gelişmemesine neden olur. Özellikle hamile annelerde bebeğin gelişimi açısından hayati öneme sahip olan c vitamini yeteri düzeyde alınmalıdır. Aksi durumda bebeğin beyin gelişiminde problemler ve sıkıntılar oluşacaktır. Doğal besinler ile almamız gereken C vitaminini kapsül olarak aldığınızda doğal vitamine göre yüzde 35 – 50 aralığında daha etkisiz almış olursunuz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap