1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Google Adsense Para Nasıl Kazanılır ? & Nedir

Google Adsense Para Nasıl Kazanılır ? & Nedir
0

Google Adsense Para Nasıl Kazanılır ? Hakkında bilgi vermeden önce Google adsende nedir ? adlı konudan bahsedelim. Google Adsense, yayınlanmakta olan web sitesinde pasif gelir elde etme imkânı sunan bir hizmettir. Yani web sitesi sahipleri için Google’ın sunmuş olduğu reklamcılık hizmeti Google Adsense adını almıştır. Her web site sahibi olan kişi Google Adsense reklamlarına başvuramamaktadır. Bunun için belli kriterlerin yerine getirilmesi ve uygunluk gerekmektedir. Bu yöntem ile para kazanma işleminin aktifleştirilmesinin ardından aylık şekilde hesaplama başlamaktadır. Peki, Google Adsense para nasıl kazanılır ve bu Google Adsense hesabı nasıl alınmalıdır? Bu soruların cevaplarına geçmeden önce detaylı olarak Google Adsense nedir bir inceleyelim.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense nedir sorusunun cevabı şu şekildedir: Adsense, site sahipleri tarafından içeriklerden para kazanabilmek için başvuruda bulunarak türlü boyutlarda alınan reklamları siteye yerleştirip tıklama başına para kazanılan bir sistemdir. Google Adsense’teki amaç; web site sahibi kişilere çevrimiçi reklamlar aracılığıyla para kazandırmaktır.

Google reklam hizmetinin aslında Adsense ve Adwords şeklinde iki ayağı vardır. Google Adsense nedir, Adwors nedir diyenler için şöyle açıklayalım; Adwords, reklam verenler tarafından kullanılan bir hizmettir. Adsense ise yayınlanacak olan reklamların belirlendiği sistemdir. Google Adsense para nasıl kazanılır konusuna gelmeden ilk sitenizin onaylanması gerekmektedir.

Google Adsense nedir sorusuna cevap verilmesinin ardından web sitesi sahipleri kendileri tarafından üretilen makale, yazı ya da videolardan para kazanabilmek için Google Adsense reklam başvuruları yapar. Bu reklamları alabilmek için de sitede aşağıda da yer alan bazı koşullar aranmaktadır;

  • Web sitesinin özgün olması gerekmektedir.
  • Sitenin kategorisi +18, hackleme, warez ya da şiddet içerikli olmamalıdır.
  • Sitenin güncel olması ve sosyal medya hesapları üzerinden içerikleri paylaşması gerekmektedir.
  • Herhangi bir kazanç sistemine bağlı olmamalıdır.
  • Özgün makale sayısı yeterli olmalıdır. Bunun net bir sayısı olmamakla birlikte en az 100 ya da 150 makale istenmektedir.
  • Tasarımın özgün ve Google Adsense reklamları için yerleşime uygun olması gerekmektedir.

Yukarıda sıralanan koşullardan en az 3 tanesi sitede yer alıyorsa Google Adsense reklamları için başvuruda bulunulabilir. Diğer reklam hizmetlerine göre Google Adsense’in farkı, site içeriğine uygun reklamların yayınlanmasıdır. Mesela; moda bloğu için yayınlanacak reklamlar moda ve giyim kategorileri ile alakalı reklamlardır. Bu şekilde siteyi ziyaret edenlerin ilgisi çekilmekte ve tıklamalar ile ciddi meblağlar kazanılabilmektedir.

Nasıl Google Adsense Hesabı Açılır?

Bu reklam hizmetinden yararlanabilmek, Google Adsense para nasıl kazanılır konusunda harekete geçmek için https://www.google.com/adsense/start adresi üzerinden kayıt olunmalıdır. Google botları, başvurulan siteyi inceleyecek ve buna göre başvuruyu sonuçlandıracaktır. Adsense’e kayıt için hiçbir ücret ödenmemektedir. Ama Google Adsense’in ciddi standartları olduğu bilinmelidir. Sitede “spam” içerikler varsa ve içerikler orijinal değilse başvurular kabul edilmemektedir. Yasa dışı içerikleri olan sitelerde onaylanmamaktadır. Düzenli orijinal içerikler üretilen ve belirli kitlesi olan sitelerin başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır. Başvurunun sonuçlanmasının ardından 1 saat içerisinde para kazanılmaya başlanmaktadır.

Google Adsense İle Para Kazanmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Google Adsense para nasıl kazanılır sorusunun cevabı için Adsense politikasını çözmek gerekmektedir. Bu politika ise şu şekilde işlemektedir: başvurunun onaylanması halinde Google Adsense paneline bir kod yollanmaktadır. Siteye yerleştirilen bu kod yaklaşık 10 dakika sonra aktifleşmektedir. Aktifleşmenin ardından yapılan her tıklama Google Adsense hesabına yansımakta ve tıklamayla gelen para belli miktara geldikten sonra para çekme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ama bu belli miktardaki kazanç elde edildikten sonra Google, Adsense hesap doğrulaması isteyebilmektedir.

Google’ın reklam politikalarında organik tıklamalar çok büyük bir önem teşkil etmektedir. Herhangi bir kaynak üzerinden gelen yoğun tıklamalar olduğunda ve bu tespit edildiği zaman Google Adsense hesabı dondurulmaktadır. Bundan dolayı sistem üzerinde hile yaparak para kazanma ihtimalinin olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Google Adsense para nasıl kazanılır çok iyi bilmek istiyorsanız sakın hileye bulaşmayın.

Google Adsense, para ödemesinde ise komisyon sistemiyle çalışmaktadır. Yani örneğin; 1 TL maliyetli bir reklam için Google 30 kuruş komisyon almakta ve 70 kuruşu sitenin sahibine bırakmaktadır. Araması çok olan kelimelerdeki reklam verme ve tıklama maliyetlerinin yüksek rakamlarda olduğu göz önüne alınırsa; her reklamdan alınacak ücret değişiklik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse; aylık 1 milyon araması olan reklamın sitede çıkmasıyla aylık 100 bin araması olan reklamın sitede çıkması sonucu ödenecek ücretler aynı olmamaktadır. Yani; reklamın aranma hacmi ne kadar yüksekse kazanılacak para o kadar çok olmaktadır. Dünya genelinde Google Adsense reklam sistemlerini kullanarak çok büyük meblağlar kazanan pek çok web sitesi vardır. bunun için tabii en iyisi olmak gerekmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web Site Admin

Yorum Yap