İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Gripten Korunma ve Grip Belirtileri

Gripten Korunma ve Grip Belirtileri

Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma ve Grip Belirtileri Grip, özellikle soğuk kış aylarında veya sonbahar-ilkbahar gibi mevsim geçişlerinde insanların hayat kalitesini düşüren en önemli sorun haline gelmektedir. Grip, solunum ve dolaşım sistemine etki ettiği gibi diğer organlara da ciddi zararlar verebilmektedir. Vücut direnci ve bağışıklık sistemi güçlü olduğu sürece insanlar tarafından herhangi bir ciddi hastalık olarak görünmemektedir. Lakin ileri yaşlarda, bağışıklık sistemini etkileyen çeşitli hastalıklarda, yeni doğanlarda, kanser hastalarında, solunum ve dolaşım sistemini etkileyen kronik hastalıklarda, organ nakli yapılan hastalarda ve HIV(+) gibi bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan diğer hastalıkların varlığında ciddi hasarlara ve sonuçlara neden olmaktadır.

İçindekiler

 • Neden Gri̇p Hastalığı Tekrarlamaktadır?
 • Oturduğunuz Yeri Mutlaka Havalandırın!
 • Grip belirtileri:
 • Grip İçin Aşı Birebir!
 • Gri̇pten Korunmanın 10 Altın Kuralı

Neden Gri̇p Hastalığı Tekrarlamaktadır?

Vücudumuz pek çok virüsle karşılaştıktan sonra ömür boyu koruma sağlayacak şekilde antikor geliştirmekte yani vücudun savunmasını yapmaktadır. Fakat H.İnfluenza virüsü dış yüzeyinde (antijeninde) sıkça yaptığı değişimlerle (mutasyonlarla) bağışıklık sistemimizi atlatmakta ve yeni enfeksiyon oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu virüsün değişimleri küçük bir değişiklikse ufak gruplarda, daha yerel ve bölgesel etkili olması beklenirken, çok daha kökten mutasyonlara maruz kalması ile dünya çapında salgınlara sebebiyet verebilir. Bu salgınlara yakalanmamak için gripten korunma yöntemlerini inceleyip uygulayabilirsiniz.

 Oturduğunuz Yeri Mutlaka Havalandırın!

Grip, aniden gelişen ve vücudun tüm sistemlerini etkileyen bir çeşit enfeksiyon hastalığıdır. Kişinin grip olmasına sebebiyet veren İnfluenza virüsü, hastalanan kişinin öksürme ile çevreye yaydığı virüsün damlacık şeklinde havada asılı kalarak sağlıklı bireyin o havayı soluması veya bu enfekte yerlere teması ile solunum yolları vasıtasını kullanarak rahatça bulaşabilir. İnfluenza virüsü havada 8 saate kadar asılı kalabilmektedir. Bu nedenle enfekte olan kişi ile geçirilen zamandan sonra temiz hava ile ortamın havalandırılması enfeksiyonun sağlıklı bireylere bulaşmaması hususunda önemli bir rol oynamaktadır. Gripten korunma için hijyen büyük önem taşır. Aynı zamanda etkili ve yeterli el yıkama alışkanlığı hastalığın bulaş yollarına önemli bir darbe vuracaktır. Önemsenmeyen ve tedavi edilmeyen grip hastalığının en önemli sonu zatürreye sebep olmasıdır. Aynı zamanda sinüzit, orta kulak iltihabı ve bademcik iltihapları gibi başka enfeksiyonlara da neden olabilmektedir.

Grip belirtileri:

 • Nefes almada zorlanma
 • Yutma güçlüğü ve yutarken ağrı hissetme
 • Yüksek ateş
 • Burun tıkanıklığı
 • Nadiren kusma
 • Aşırı halsizlik
 • Boğazda yanma hissi
 • Burun akıntısı
 • Geçmeyen öksürük
 • Baş ağrısı

Grip İçin Aşı Birebir!

Gripten korunma için aşı birebirdir. Günümüzde insanların önemsemeyerek doktora başvurmadığı bir hastalık olan grip hastalığı esasen oldukça riskli ve önemlidir. Gripten korunmanın en önemli faktörü kış başlarken bir danışman ile görüşerek grip aşılarının ve diğer aşıların yapılmasıdır. Bu sayede vücut bir sene boyunca grip hastalığını oluşturabilecek virüslere karşı bir yıl boyu daha güçlü ve donanımlı olacaktır. Bağışıklık sisteminde herhangi bir sorun olmadığı sürece, vücudun karşılaştığı virüs ile yapılan aşı aynı ise bu gribe yakalanmayacağı anlamına gelmektedir. Küçük mutasyonlara uğrayan virüsler ile karşılaşılınca daha hafif bir şekilde atlatılacaktır. Gripten korunma yöntemlerinin ilk başında aşı olmak gelmektedir. Her zaman tıbbi müdahale bir adım önde olduğunu unutmamak gerekir.

 Gri̇pten Korunmanın 10 Altın Kuralı

Gripten korunmanın en önemli yolu grip aşı olmakla birlikte aşağıda uygulanan adımlarla hastalığın bulaş riskini en aza indirebilmek mümkündür. Gripten korunma yöntemlerini nelerdir? Aşağıdaki yazımızı detaylı şekilde okuyup uygulayınız.

 1. Düzenli beslenme alışkanlığı elde etmek
 2. Yeterli miktarda doğal ve taze meyve-sebze tüketimi sağlamak
 3. Temiz ve açık havada 45-60 dakika kadar yürüyüş yapmak
 4. Bol sıvı tüketmek
 5. Hastaların öksürürken kişisel mendil veya peçete ile ağızlarını kapatması hatta mümkünse maske kullanması
 6. Etkili ve sık bir şekilde le yıkama alışkanlığını kazanmak ve kişisel hijyen kurallarına azami ölçüde özen göstermek
 7. Ev ve iş yerlerinin sık sık temiz hava ile havalandırılmasını sağlamak
 8. Selamlaşma amacı ile öpüşme alışkanlığını terk etmek
 9. Düzenli aralıklarla klima bakımlarını yapmak
 10. C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzelerin tüketimine ağırlık vermek gripten korunmak için epey yardımcı olacaktır.

Gripten korunma hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için doktora gidebilirsiniz. Unutmayın bunlar sadece gripten korunma için alınan önlemlerdir. Tedavi yöntemi değildir. Bu yüzden her hastalıkta doktora başvurmanız sizin için en sağlıklı olan seçenek olacaktır.