İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. İlginç Yıldırım Düşme Hikayeleri

İlginç Yıldırım Düşme Hikayeleri

İlginç Yıldırım Düşme Hikayeleri

İlginç Yıldırım Düşme Hikayeleri : Yıldırım, en kısa ve kolay tabiri ile şimşek ve gök gürültüsünün bir araya gelmesinden oluşan, yeryüzü ve gökyüzü arasındaki elektrik boşalmasına veriler isimdir. Şimşek ve yıldırım aynı zannedilse de aslında birbirinden tamamen farklı durumlardır. Yıldırım düşmesi sırasında insanlar da bundan nasibini almaktadır. İşte birbirinden ilginç yıldırım düşme hikayeleri.

İçindekiler

  • Birbirinden ilginç Yıldırım Düşme Hikayeleri
  • Paratoner Adam Roy Sullivan
  • Üzerine Yıldırım Düşen Kör ve Sağır Adam
  • Talihsiz Tarım İşçisi
  • Mezarına Dahi Yıldırım Düşen Walter Summerford
  • Randolp Matika’nın Dul Eşinin Talihsizliği
  • Dünyada En Çok Yıldırım Düşen Yerler

Birbirinden ilginç Yıldırım Düşme Hikayeleri

Yıldırım düşmesinin yaradığı tek canlılar bitkilerdir. Bitkilerin yetişmesi için gerekli olan nitrojen bileşiklerini doğaya salan yıldırımın insanlar üzerinde pek fazla olumlu etkisi olmadığı biliniyor. Bir inanış der ki “Yıldırım aynı yere iki kez düşmez.” Bu inanışın artık bir geçerliliği kalmamıştır çünkü yıldırım aynı yere birden çok kez düşebilir. Yeryüzünde bazı bölgeler ve insanlar yıldırımı tıpkı bir paratoner gibi çeker. Birbirinden ilginç yıldırım düşme hikâyelerinin ilk kahramanı paratoner adam Roy Sullivan’dır.

Paratoner Adam Roy Sullivan

İlginç Yıldırım Düşme Hikayeleri yazımızdaki en çok yıldırıma maruz kalan kişi ünvanı Roy Sullivan’dadır. Dünyada en çok yıldırıma maruz kalan kişi Roy Sullivan’dır. Paratoner lakaplı Roy Sullivan’a 7 kez yıldırım çarpmıştır. 1942 yılından 1977 yılına kadar 7 kez yıldırım çarpan Roy Sullivan, ilk olayda ayak başparmağını kaybetmiş, daha sonraları ise sol omzu, saçları, yeniden çıkan saçları, ayak bileği ve en sonda göğsü ve midesi yanmıştır. Sullivan 71 yaşında iken intihar etti ve öldü.

Üzerine Yıldırım Düşen Kör ve Sağır Adam

Yıldırım düşmesinin belki de tek olumlu etki bırakan kişisi, geçirdiği kazada kör ve sağır olan Edwin E. Robinson üzerinde oldu. Robinson bir trafik kazası geçirmiş ve kaza sonucu hem konuşma hem de görme yetilerini yitirmişti. İnsanlar için korkutucu ama Edwin için güzel olay 1980 yılında meydana geldi. Üzerine yıldırım düşen Edwin, 20 dakika sonra kendisine geldiğinde konuşabiliyor ve duyabiliyordu. İlginç Yıldırım Düşme Hikayeleri yazımızın en şanslı insanı diyebiliriz.

Talihsiz Tarım İşçisi

Tarihler yine 1980 yılını gösteriyordu. Tarlada çalışan çiftçi adamın şansı Edwin Robinson gibi iyi değildi. Çiftçi adam tarlasını sürerken bir anda yıldırım çarptı. Yaralanan işçi etraftakilerin de yardımıyla çağrılan ambulansa kondu ve son sürat hastaneye yola çıkıldı ama yıldırım onları yolda da yakaladı. Yıldırım ambulansın üstüne düştü ve talihsiz çiftçi yaşamını yitirdi.

Mezarına Dahi Yıldırım Düşen Walter Summerford

Bazı talihsizlikler insanları ölümlerinden sonra da bırakmaz ya. Bu konuda en talihsiz kişi olmaya aday ilk kişi Walter Summerford’u gösterebiliriz. Hayatı boyunca 3 kez yıldırıma maruz kalan Summerford ,öldükten sonra’da mezar taşına yıldırım düştü.

Randolp Matika’nın Dul Eşinin Talihsizliği

Randolp Matika, yıldırım çarpması sonucu evinin önünde öldü. Dul kalan eşi bir zaman sonra tanıştığı bir adamla evlilik kararı aldı. Ancak talihsizlik yakasını bırakmadı. Düğün gecesi balkona çıkan damada yıldırım çarptı ve damat öldü. Talihsiz kadın geçirdiği sinir krizlerinin tedavisi için bir kliniğe gitmeye başladı ve burada tanıştığı bir doktora aşık oldu. Evlilik kararı aldı. Evlendiklerinden tam 1 hafta sonra doktor damatta yıldırımdan nasibini aldı.

Dünyada En Çok Yıldırım Düşen Yerler

Dünyadaki bazı bölgelerde, elektrik yükünün çok fazla olması nedeniyle yıldırım olayları çok fazla görülür. Catatumbo Nehri ve Maraciabo gölünün birleştiği bölgede 1 saat içinde binlerce yıldırım düştüğü bilinir. Bu yüzden bu bölge tehlikelidir. En fazla yıldırım çeken diğer bölge ise Florida’dır. Yıldırımdan nasibini almayan hatta yıldırım kelimesinin lügatlarında olmadığı nadide yer ise Pasifik adaları’dır.