1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Kredi Notu Nasıl Yükselir ve Neden Düşer ?
Trendlerdeki Yazı

Kredi Notu Nasıl Yükselir ve Neden Düşer ?

Kredi Notu Nasıl Yükselir
1

Kredi notu nasıl yükselir sorusu, en çok merak edilen sorular arasında yer almakta. Şartlar malum, ülke olarak ekonomik açıdan zor bir dönemden geçmekteyiz. Hemen hemen hepimizin, borçları ve ihtiyaçları var. Bunun için de maddi açıdan destek aramaya başlıyoruz. En zor günümüzde yine bankalar imdadımıza yetişiyor. İhtiyacımız olan bütün maddi desteği bankalardan sağlamak durumunda kalabiliyoruz çoğu zaman.

Kredi Notu Nasıl Yükselir ?

Kredi notu nasıl yükselir , bunun için neler yapmalıyız ve yapmamalıyız, yazımızda sizlere ayrıntılarıyla açıklayacağız. Kredi notunuzu yüksek tutmanız için, uygulamanız gerek bazı kurallar vardır. Bunlardan en önemlisi ve en bilineni, ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerektiğidir. Yani elinizdeki kredi kartları, kredi borçlarınız gibi aylık ödemelerinizin düzenli olarak yapılması muhakkak önemlidir. Özellikle son zamanlarda çektiğiniz kredileriniz varsa, onların düzgün bir şekilde ödeniyor olması, kredi puanınızı yükseltmekte çok büyük bir rol oynayacağını bilmenizde fayda var. Bu tarz borçların, ödenme performansları kesinlikle çok önem arz etmekte.

Bunun dışında kredi notu nasıl yükselir ? Şunu bilmeniz gerekir ki eğer kredi notunuzun iyi olmasını istiyor iseniz, bir kredi kullanıyor olmanız gerekiyor. Bu konu hakkında yanlış bir algı oluşmuş durumda. Şöyle ki; kredi kartı alıp kredi notum düşecek gibi yanlış düşünceler gelmesin aklınıza. Çünkü, kredi kullanımınız olacak ki, kredi notunuz olsun. Mesela bir kredi kartı alın ve bu kartı her ay son ödeme günü gelmeden düzenli bir şekilde ödemelerinizi yapın. Bu şekilde göreceksiniz ki, kredi notunuz oldukça yükselecek.

Ama şu ayrıntıyı da belirtelim, ödemeden kastımız, kartınızın asıl borcunun ödenmesidir. Kimileri, ben asgari tutarını düzenli olarak ödüyorum, ama puanım yükselmiyor, düşüyor, diyor. Asgari ödeme yaptığınız takdirde tabiki de kredi puanınız yükselmeyecektir. Yani on yıl boyunca sürekli asgari ücretini ödemiş olmanız, kredi notunuz için olumsuz bir durum teşkil eder. Ve kredi notu nasıl yükselir sorusuna diğer bir seçenek de,  hesabınıza para girişi olması ve sürekli hesabınızda aktif paranızın bulunmasıdır. Bu durum da kredi notunuzu yükselten nedenler arasında yer alır. Mutlaka para alış verişlerinizi, sistem üzerinden gerçekleştirin.

Sürekli Para Akışı Yapmalısınız

Sürekli Kart Kullanın
Sürekli Kart Kullanın

Annenizden, babanızdan, kardeşinizden veya arkadaşınızdan bir para girişi olduysa bunu sistem üzerinden size yollasınlar. Çünkü böyle olunca, banka bu hareketlere dikkat ediyor ve puanınızı ona göre üst seviyeler çıkartıyor. Bunları belgelemeniz gerekli, hesabınızda mümkün olduğunca para tutmanız gerekli, bu da en önemli diğer faktörlerden biri. Bir de şöyle bir konu var, ben dönem borcumu ödedim, hesabıma da bi miktar para yolladım, kredi başvurumda kredi notum düşük çıktı. Düşük çıkması çok yüksek bir ihtimal çünkü, aylık bir düzeniniz olması gerekiyor. Son bir yıl içindeki ödemelerinizin tutarlı ve düzenli olması şart. Kredi notu nasıl yükselir sorusunun cevabı için, Daha birçok nedenden bahsedilebilir fakat eğer bu noktalara oldukça dikkat ederseniz, kredi notunuz o doğrultuda yükselecektir.

Yani kısacası özetlemek istersek, borçlarınızın tamamını ödediğiniz, art arda kredi çekmediğiniz ve banka hesaplarınız’dan düzenli bir şekilde para akışını sağladığınız takdirde, kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olacaktır.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notunun ne kadar sürede yükselebileceği maalesef öngörülebilen bir durum değil. Her bireyin bankacılık işlemleri ve bankacılık geçmişi birbirinden farklı olduğu için, bu süreç herkes için farklı işleyecektir. Ancak yine de yaptığınız tüm düzenli ödemeler, kredi notunuzun yükselme süresi konusunda olumlu bir etkiyi sağlayacaktır.

Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi Notu Düşmesi
Kredi Notu Düşmesi

Kredi notunuzun düşme sebeplerinden ilki, ödemelerinizin zamanında yapılmamış olmasıdır. Dönem borcunuzu son ödeme tarihinden önce ödeyemezseniz ya da sürekli asgari tutarını ödemeye kalkarsanız, kredi notunuz düşecektir. Kredi notu neden düşer sorusuna başka bir cevap ise, borcunuzu bir ay içinde kapatamadıysanız en azından bir sonra ki ay kapatın ki, kredi notunuzu çok fazla etkilememiş olsun. İkinci diğer bir sebep ise, bireysel, taşıt veya konut ödemelerinizi zamanında yapmazsanız, kredi notunuz yine düşecektir. Kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız, bireysel kredinizi veya taşıt, konut kredinizi, zamanında ödemeniz gerekmektedir. Zaten ödemezseniz, bankanız bunun sonucunda, findex’e bilgi gönderiyor. Bu gönderilen bilgilerden dolayı da, kredi notunuz maalesef ki düşüyor.

Kredi notu neden düşer , bunun cevabı olarak verilebilecek bir başka durum ise, vergi dairelerine ve resmi kurumlara olan mevcut borçlarınızın bulunması. Ayrıca avukatlık olan, yani icraya düşmüş bütün borçlarınız, findex’e bilgi olarak gönderilmekte olduğu için, bu da kredi notunuzu düşüren bir başka etken olarak karşımıza çıkıyor.  Yani bu durumda, ne resmi kurumlara borcunuz olsun, ne de eğer icralıksınız avukata borcunuz olsun. Çünkü bu durum her hâlükârda sizin kredi puanınızı olumsuz olarak etkileyecektir. Hiç kimseye borcunuz olmasın ki, kredi puanınız düşmesin. Bir başka nedeni daha ele alacak olursak, ek hesap, yani kredili mevduat hesabınız. Bankanız size herhangi bir durum için hesap açtığınızda, bu ek hesap hizmetini sunar. Hesabınızda para yok ise, kredi borcunuzu veya bir başka bankaya kayıtlı olan borcunuzu, bu hesaptan keser. Eğer siz ek hesabınızı günü geldiğinde sıfırlamazsanız, kredi notu neden düşer sorusuna bir cevap daha eklemiş oluruz.

Red Edilince Tekrar Tekrar Başvurmayın !

Kredi Kartı Red Edilince
Tekrar Başvurmayın

Bir başka neden ise şudur, siz kredi kullandınız, ardından bir tane kredi daha çektiniz, sonra üçüncüyü çekmek istediğiniz takdirde, banka size büyük ihtimalle olumsuz yanıt verecektir. Bu da yine sizin kredi notunuzu aşağıya çekecek ve gelecekte kredi kullanma şansınızı düşürecektir. Bir de eğer kredi kartlarınızın limiti gelirinizden fazlaysa, bir kez daha kredi kartı talebinde bulunup reddedildiğinizde, yine kredi notunuz düşecektir. Bu da kredi puanınızın düşmesi yönünde bir başka neden olarak karşınıza çıkar. Bir farklı neden daha söyleyecek olursak, esnafsınız, çek kullanıyorsunuz ve çekin vadesi geldiğinde, çek tutarını ödemediğiniz takdirde yine kredi puanınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca kiracıysanız, ev sahibiniz tarafından sizin adınıza bankaya verilen senetlerinizi, günü geldiğinde ödeyemezseniz yine aynı şekilde kredi notu neden düşer sorusunun cevabını vermiş oluruz.

Sizler için, kredi notu nasıl yükselir ve kredi notu neden düşer ?  sorularına cevap vermeye çalıştık. Hayatın ekonomik zorlukları, ne yazık ki maddi olarak bizi bankalara mecbur bırakmaktadır. Harcamalarımızı daha çok, gelirlerimize göre düzenlersek, ekonomik anlamda daha temkinli adımlar atarsak, çok fazla borçlanmamaya, gereksiz harcama yapmamaya odaklanırsak, maddi olarak fazla bir sıkıntı içerisine de girmemiş oluruz. Evimizdeki elektriği, kullandığımız suyu, market giderlerimizi biraz tasarruf yönünde değişime sokarsak, cebimize bir nebze daha fazla para girecek ve belki de borçla aldığınız bir çok şeyi borçlanmadan alabileceksiniz. Burada ki önemli nokta, aylık elde ettiğiniz gelirden çok, giderinizin olmasıdır. Bunu yapmamaya, düzenli bir ödeme planı yapmaya gayret edin. Sonunda kazanan yine siz olacaksınız. Yazımızdan faydalandığınızı umut ederek, bolca borçsuz günler dileriz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap