İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Netflix ‘ in Yeni Dizisi Punisher

Netflix ‘ in Yeni Dizisi Punisher

Yeni Dizi Punisher

Punisher İlk fragmanının yayınlanması ile birlikte Netflix’in yaptırdığı , dizinin çok sert ve şiddet dolu olacağı gözlerden kaçmıyor. Bilindiği üzere karakterimiz Frank Castle’ın çok normal bir hayatı olduğu söylenemez. İlk olarak yineNetflix’te yayınlanan Daredevil dizisinde karşımıza çıkan Punisher’ın içinde bulunduğu diziye farklı hava katması ve izleyen kişilerin de olumlu eleştirileri, kendi başına bir dizi haline gelmesine olanak sağladı. Öncelikle karakter hakkında genel bilgi verip sonra dizi ile ilgili birkaç ayrıntıya değineceğim.

Punisher Nedir, Ne Değildir?

Punisher , Gerry Conway, John Romita ve Ross Andru tarafından yaratılan bir çizgi roman karakteridir. The Amazing Spider-Man’ın 129’uncu sayısında ortaya çıkan bir anti-kahramandır. Punisher’ın gerçek adı Frank Castle’dir. Punisher suçla savaş için, işkence, adam kaçırma, tehdit, adam öldürme gibi yöntemleri geçerli sayan bir karakterdir. Ailesinin Central Park’ ta bir mafya cinayetine tanık olmuş ve mafyanın bunun üzerine onları öldürülmüştür.

Bu tramvatik olaydan sonra Frank Castle mafyayla, her tip suçlularla ve teröristlerle savaşan bir adama dönüşmüştür. Ailesinin intikamını almaya çalıştığı sanılsa da, kafasının içindeki düşüncesi bütün kötüleri cezalandırmaktır. Papaz olmak için eğitim almıştır ancak kötülük yapanları affedemediğin dolayı papazlıktan vazgeçmiştir.

Geçmişten Bugüne..

ABD Deniz Piyadeleri’ne katılmıştır ve yüzbaşı rütbesine yükselmiştir. İlk çocuklarına hamile olan kız arkadaşı Maria’yla evlenmiştir. Önceki çizgi roman serilerinde Vietnam’da görev alan Punisher daha sonra Afganistan’da görev aldığı şeklinde değiştirilmiştir. 1976’da, Castle eşi ve çocukları ile Central Park’ta piknik yaparken, bir cinayetine tanık olurlar. Tanık bırakmamak için Castle ve ailesi vurulur, ancak Castle hayatta kalır ve polis kayıtlarından bütün suçluları öğrenir.

Polisin Costa suç örgütü ile bağları derin olduğu ve yüksek rütbeli birçok polisin Costa örgütünden rüşvet aldığı bilgisine ulaşır. Ailesinin ölümü yüzünden yıkılan ve polisin bu konuda hiçbir şey yapmamasından rahatsız olan Castle, suçluların alabileceği tek cezanın fiziksel olacağına karar verir. Kısa süre sonra çelik yeleğinin üstüne ölümün işareti olan kurukafa işaretini koyar, ve suçluları cezalandırdığı görevine başlar. O zamandan beri suça karşı tek kişilik bir savaşı devam ettirmektedir.

Netflix Yeni Dizi
Netflix Yeni Dizi

Dizi Olması Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Daredevil’ın ikinci sezonunda ilk kez karşımıza çıkan, çok daha karanlık ve çarpık bir karaktere sahip olan Punisher yakın zamanda kendi dizisiyle karşımıza çıkacak. Peki, şiddet düşkünü bu anti-kahramanın neler yapabilir. Her ne kadar dizide yardımcı karakter olarak karşımıza çıksa da Punisher’ın trajik geçmişinin büyük bir kısmı sezon boyunca bizlere aktarılmıştır. Karısı ve çocukları için intikam arayan Frank Castle, çeşitli silahlardan oluşan cephaneliğiyle adı suça bulaşmış herkesi tek tek ortadan kaldırıyordu.

Punisher’ın şiddet içeren adalet anlayışı Daredevil’ın dikkatini çeker ve ikili bir kedi fare oyununa düşerek sürekli çarpışıyorlardı. Bu sonbaharda yayınlanacak Punisher dizisiyle Frank sonunda başrol olarak karşımıza çıkacak. Ama karakteri canlandıran başarılı oyuncu Jon Bernthal’ın Entertainment Weekly’ye verdiği röportajda bugüne kadar Netflix ve Marvel tarafından yayınlanmış diğer kahraman dizilerinden çok daha farklı ve zıt bir karakterin bizleri beklediğini öğrenmiş olduk. Punisher’ı duygusal açıdan işkence görmüş bir anti-kahraman olarak göstermektense, ailesini kaybettikten sonra yaşama amacı kalmayan ve Daredevil’da aldığı intikamın ona daha büyük bir yaşama amacı vermediğini fark eden biri olarak göreceğiz.

Dizi ile ilgili yapılan açıklama ise şöyle; “Bu sezon çok daha karanlık olacak, her bölümle birlikte daha çok kararacak ve ilkelleşecek. Dizi, Frank’in daha insani olmaya çalışmasını ama her seferinde eskisinden de kötü bir hale geldiğini gösterecek. Sanırım karanlık, yalnızlık ve yıkımdan oluşan bir karakter göreceğiz. Marvel dünyasında göremeyeceğiniz karanlık ve vahşi şeylere hazır olmanız gerektiğini söyleyebilirim.” Punisher dizisini merakla bekliyorum. Özellikle zihinsel çöküşten asla kurtulamayacak bir karakterin gelişmesini izlemek oldukça farklı bir deneyim olacak.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap