İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Shadow of the Colossus Oyun Rehberi

Shadow of the Colossus Oyun Rehberi

Shadow Of The Colossus

Shadow of the Colossus çoğu oyuncunun bildiği üzere yıllara meydan okumuş, her çıkan konsola özel, grafikleri tekrar tasarlanarak yeniden sürülmüş ama yıllar geçmesine rağmen sürekli kendini oynatabilen, muazzam bir oyundur. Animasyonları, anlatım tarzı çıkış yaptığı yılın o kadar ötesindedir ki kendisinden yıllar sonra üretilmiş oyunlara kafa tutuyor ve bundan sonra da kafa tutmaya devam edecek gibi gözüküyor.

l Basit Detayları ve Başlangıç Bilgileri

Shadow of the Colossus Başlangıç
Shadow of the Colossus Başlangıç

Oyun ilk başlandığında ve sinematikleri geçtiğimizde atımız Agroyla başbaşa kalıyoruz. Bu noktadan sonra amacımız gidip düşamınımız olan devi bulmak ve onu alt etmek. Kılıcımızı havaya kaldırıp yansıyan ışığın birleştiği noktaya doğru ilerlememiz gerek. Tuşları konsoldan konsola farklılık gösterdiğinden dolayı deneme yanılma yoluyla tuşların yerini öğrenebilirsiniz.

l Canımızı ve Dayanıklılığımızı Arttırmak

Shadow of the Colossus Can
Shadow of the Colossus Can

Oyun içindeki savaşlarda canımız ve dayanıklılığımız çok önemli bir yer tutuyor. Can biraz geri planda kalsa bile dayanıklılık bir o kadar öne çıkıyor. Çünkü devlerin üzerine tırmanırken enerjimiz biterse tutunduğumuz yerden düşüyoruz ve bu geçtiğimiz aşamaları yeniden yapmamıza sebep oluyor. Bu iki özelliği geliştirmenin yoluysa kertenkele ve armut yemek. Oyun içinde bulunan ağaçların bazılarından armut bulabiliriz, kertenkelelere de herhangi bir yerde rastlayabiliriz.

l  Devler ve Öldürme Teknikleri

Shadow of the Colossus Devler
Shadow of the Colossus Devler

Bu kısımda verilen bilgiler oyun zevkini öldürür mü ya da daha mı fazla zevk verir bilinmez. Oyuncudan oyuncuya değişen öznel bir cevaba sahip çünkü. İlk dev uzun büyük bir maymunu andırıyor. Bu devi öldürmek için ilk olarak bacağına zıplamamız, ardından bacağına sapladığımız kılıcın etkisiyle dizlerinin üstüne çöktüğünde kafasına tırmanarak zayıf noktasına vurmamız gerekiyor. Zayıf noktaları her devin üzerinde parlıyor. İkinci dev bir boğayı andırıyor. Ayağının tabanına ok fırlatarak çömeltip, üzerine çıkarak işini bitirmemiz gerekiyor. Üçüncü dev çok uzun ve oyunda yer alan en ürpertici varlıklardan. Mekanın ortasında bulunan metal yuvarlağa kılıcıyla vurmasını sağlamalı ve zırhını parçalayarak tırmanıp öldürmeliyiz. Dördüncü dev yapısıyla böcek ve at karışımına benziyor. Yapmamız gereken ses çıkartarak devi üzerimize çekmemiz ve o geldiğinde tünellerin bir kapısından girip arka kapısından çıkmamızdır. Böylelikle dev bizi ararken arkasından dolaşarak eğildiği esnada üstüne tırmanabiliriz. Beşinci dev uçan bir kuşu andırıyor. Sudaki taşların birine çıkarak ok attığımızda üzerimize doğru uçuşa geçecektir.

Tam zamanında atlayarak tüylerine tutunduktan sonra zayıf noktalarına vurarak öldürebiliriz. Altıncı dev yine bir maymunu andırıyor. Binaları yıktığında ondan kaçarak haritanın diğer ucundaki yapıya sığınmalıyız. Bizi görmek için eğildiğinde sakalına tutunmalı ve kafasına tırmanarak onu öldürmeliyiz. Yedinci dev, dev bir su yılanı. Bölgesine gittiğimizde çıktığımız yerden kendimizi suya atmalıyız. Hemen ardından üzerimize gelecektir, biraz kenara yüzüp bir önceki bulunduğumuz yerde çıkacak kuyruğuna tutunmalı ve öldürmeliyiz. Ancak o kadar kolay değil, sırtında bulunan elektrikli dikenlere birer bıçak darbesi vurduktan sonra devre dışı bırakabiliriz.

Bu dev en az iki kere tekrardan sonra öldürülebilir. Sekizinci dev, bir semenderi andırsa da boyut olarak çok daha farklı. Bölgesine gittiğimizde ok fırlatarak dikkatini çekmeliyiz, tırmanışa geçince kenardan dolaşarak tam karşıdaki açıklıktan bacaklarına ok atmalı yere düştüğündeyse yanına gidip öldürmeliyiz. Dokuzuncu devi bir şeye benzetemedim. Oynanış olarakta oyundaki en sinir bozucu boss diyebilirim. Dikkatini çekerek herhangi bir gayzerin tam üzerine getirmeliyiz, gayzer su fışkırttığında ayaklarının altına ok atmalı ve devrildiğinde karnından sırtına çıkarak öldürmeliyiz. Onuncu devin kafası tipik bir ejderha kafası. Atımızdan kesinlikle inmeden dörtnala koşturmalı ve peşimize takıldığında 180° dönerek gözlerine ok atmalıyız. Bunun ardından duvara çarpacaktır ve de ölümünü bekleyecektir, en azından bir süreliğine.

On Birinci Devi Öldürme

Shadow of the Colossus
Shadow of the Colossus

On birinci dev diğer devlere kıyasla ufacık kalsa da çok çevik, sürekli saldırıyor. Ortaya çıktığı zaman sol tarafımızdaki yanan ateşin yanına çıkmalıyız ve vurunca düşen meşaleyle yolun sonundaki yükseklikten devi düşürmeliyiz. Düşünce zırhı kırılacak, yüksek bir yer bulunca da sırtına atlayıp öldüreceğiz. On ikinci dev boğayı andırıyor. Arka tarafından tırmanıp kafasındaki taşlara vurarak yuvarlak binacıklara atlamak için kullanacağız. Ardından taşların arkasına saklanarak karnını açığa çıkarmasını beklemeli ve onu öldürmeliyiz. On üçüncü dev, uçan bir balinaya benziyor. Altında bulunan zayıf noktalarına ok atmalı, kanatları yere sürtünce kanadından tırmanarak işini bitirmeliyiz. On dördüncü dev, on birinci devin aynısı ve savaş boyunca amacımız onu sütunlara çarptırmak.

Bayılana kadar sütunlara çarptırmalı ve zırhı kırıldığında öldürmeliyiz. On beşinci dev, maymundan hallice bir yaratık. Sağ ve sol kısımlardaki plakaların üzerinde durduğumuzda tekme atarak yol oluşturacak ve geçmemizi sağlayacak. Ardından çıktığımız yerde fazla hareket etmeden beklemeliyiz. Sopasıyla vuracak ve yol oluşturacak. Oluşturduğu yollardan köprüye ulaşmalı, oradan da üzerine atlayıp öldürmeliyiz. İlk zayıf noktası rahat bulunabilecek bir yerde, ikinci zayıf noktası avcunun içinde.

On altıncı dev fazla akıl yoran bir yapıya değil, zaman alan bir yapıya sahip. Zıpla kaç tekniğiyle sırtına çıkmalı, sırtına kılıcımızı saplamalıyız. Ardından sırasıyla eline atlamalı, koluna tırmanmalı ve gidebildiğimiz son yere kadar giderek kılıcımızı saplamalıyız. Ardından diğer eline atlamalı, elinin üstüne çıkarak omzuna ok fırlatmalıyız ve elini omzuna yaklaştırdığında omzuna atlayarak kafasındaki zayıf noktasından onu öldürmeliyiz. Tüm bunlardan sonra arkamıza yaslanıp oyunun duygu dolu finalini izleyebiliriz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap