İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Su Diyeti – Nedir Nasıl Yapılır?

Su Diyeti – Nedir Nasıl Yapılır?

Su Diyeti

Su diyeti denildiğinde insanın aklında hiçbir soru işareti kalmadan işe yarayacağı düşüncesi gelmektedir. Bunun nedeni ise suyun sıfır kalorili bir içecek olmasıdır. Su doygunluk hissi yaratacağından su diyetinin de olumlu sonuçlar vermesi beklenir. Vücudunuza faydası saymakla bitmeyecek kadar fazla olan su diyetlerde de en büyük yardımcıdır. Zaten diyet dışında da susuz bir hayat düşünülemez. Günde minimum 2 litre su içmeyi ihmal etmemeniz gerektiğini tüm doktorlar söylemektedir.

Su diyeti sadece 15 günde 10 kiloya kadar vermenizi sağlayacak bir diyettir. Aynı zamanda diyeti yağlardan kurtulmak için kadınların en çok başvurduğu yöntemlerden biridir. Çok cazip ve sağlıklı bir diyettir. Kalori almanızı engellemek amacıyla hazırlanmış bu diyet, diğer diyetler gibi olmayıp, tüketilen besin oranının zararlı etkilerini de vücuttan atmanıza yardımcı olacaktır. Diyeti yaparken ayrıca egzersiz yapmanıza gerek yoktur. Kadınların en büyük sıkıntısı kendilerini bütün yiyecekleri yemekten kısmak zorunda kalmasıdır. Su diyeti bunları ortadan kaldırabilmektedir. Masa başı işte çalışanlar için egzersiz çekilmesi zor bir dertten ibarettir. Ev hanımları için özellikle yaşı ilerlemiş ve ağır egzersizlerde başarılı bir performans sergileyemeyenler için su diyeti kaçırılmaz bir fırsattır.

 Su Diyetinde Suyun Öğünlerdeki Kullanımı

1. Sabah

Sabahları aç karnına 1 su bardağı limonlu su içmelisiniz.

2. Öğle Yemeğinden Önce

Bitki çayı içmelisiniz (melisa, papatya ). 1 su bardağı ılık su, 1 su bardağı ıhlamur hazırlayın ve son olarak 1 bardak zencefil tozlu çay için.

3. Öğle Yemeğinde

2 su bardağı su ve 2 kâse mevsim sebzelerinden hazırlayacağınız sebze çorbası yanında bol salata tüketmelisiniz.

4. Öğle Yemeğinden Sonra

3 adet ceviz yemelisiniz. Biraz ara verdikten sonra sabah yediğiniz gibi 2 -3 dilim ananas yiyin. 1 bardak zencefil tozlu çay ve 1 adet elma yiyin.

5. Akşam Yemeğinden Önce

1 dilim peynir, 1 dilim buğday ekmeği ve salata (domates, salatalık, maydanoz), 1 bardak papatya çayı içmelisiniz.

6. Akşam Yemeğinde

2 su bardağı su, sebze çorbası, sebze haşlaması ve 1 kutu yoğurt yemelisiniz.

7. Akşam Yemeğinden Sonra

2 dilim ananas, 20 ye yakın siyah çekirdekli üzüm, 5 tane kayısı ve 2 bardak limonlu su içiniz.

Su diyeti yapmanın tek olumsuz yönü kişilerde şişkinlik yapmasıdır ve suya karşı hassaslaşmıştır. Bu diyet tamamen masrafsızdır. Bazı diyetisyenler su diyetini diyet olarak görmezler. Bunun nedeni ise suyun zaten gün içinde içilmesi zorunlu olmasındandır. Çorba ve meyve sularının ağırlıklı olduğu görülmektedir. Diyet programında kullanılan meyveler ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Limonlu sular insülin salınımını azaltıp, açlık hissini öteliyor. Yalnız bu diyeti hamile bayanlar, şeker ya da kalp hastaları uygulamamalıdır.

Diyet Neden İşe Yarar?

Su Diyeti Nasıl Yapılır
Diyet Neden İşe Yarar?

Vücuda soğuk su alındığı zaman vücut bu suyu yakmak için daha fazla çalışacaktır. Su Diyeti yaparak vucudunuzu daha fazla çalıştırmış olacaksınız. Diyetinizin ara öğünlerinde içeceğiniz su ile karnınız dolacak ve açlığınızın önü kesilmiş olacak. Bundan dolayı ne kadar su içilirse, doğru orantılı olarak kalori yakmanız da o kadar artacaktır. Fazla su içmek böbreklerinizin çalışmasına neden olur. Eğer su alımını gün içinde azaltırsanız böbrekleriniz zamanla çalışmayı bırakarak büzülmeye ve işlevini kaybetmeye başlayacaktır. Ayrıca su vücudunuzda olan toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır.

Öncelikle günlük hayatınızda aldığınız diğer sıvı gıdalara ek olarak 2 litre soğuk suyu bir gün süresince 8 ayrı bölüme bölerek içmelisiniz. Suyun pH değeri önem arz eder ancak yapacağınız diyette hangi suyu içtiğinizin bir önemi yoktur. Çeşme suyu, işlenmiş su, kaynak suyu olabilir. İçeceğiniz suyun çok buzlu olmaması gerekir. Buna dikkat etmelisiniz. Soğuk su içmeye özen gösterin, ama bu su buzlu olmasın. Su diyetinde yediklerinizi kısmanıza ve egzersize gerek yoktur. Günlük programınız dahilinde suyu eksik etmemeniz yeterlidir.

Su Diyeti Nasıl yapılır ?

Son dönemlerde oldukça popüler bir diyet şekli olarak karşımıza çıkmaya başlayan su diyeti, hızlı ve etkili kilo vermeye yardımcı olması ile biliniyor. Peki kolay ve ekonomik şekilde yapılabilen su diyeti nasıl yapılır?  Su Diyeti Nasıl Yapılır ? Aşağı’da aşamaları sabah , öğlen , akşam olarak uygulayınız. Her gün aksatmadan uygulayıp sonuçları yorum olarak yazabilirsiniz. Bu sayede diyet yapacak olan kişilere daha detaylı bilgi vererek diyetin zararları ve yararları hakkında daha detaylı bilgi aktarabilirsiniz. Bir çok kişi google’de Su diyeti Nedir ? gibi arama yapmaktadır. Diyet yaparken sağlığınızı unutmayınız ! Herhangi bir sorunda diyeti yapmayı bırakmanızı önermekteyiz. Günümüzde bir çok kişi diyet yaparken Vücudum zamanla alışır diye düşenmektedir. Herhangi bir problemde diyet yapmayı bırakıp sağlınıza öncelik veriniz.  Tekrar hatırlatalım bu diyeti kalp hastaları  , hamile bayanlar ve şeker hastaları uygulamasın. 

 1.  Sabah Sabahları aç karnına 1 su bardağı limonlu su içmelisiniz.
 2.  Öğle Yemeğinden Önce  Bitki çayı içmelisiniz (melisa, papatya ). 1 su bardağı ılık su, 1 su bardağı ıhlamur hazırlayın ve son olarak 1 bardak zencefil tozlu çay için.
 3.  Öğle Yemeğinde 2 su bardağı su ve 2 kâse mevsim sebzelerinden hazırlayacağınız sebze çorbası yanında bol salata tüketmelisiniz.
 4.  Öğle Yemeğinden Sonra 3 adet ceviz yemelisiniz. Biraz ara verdikten sonra sabah yediğiniz gibi 2 -3 dilim ananas yiyin. 1 bardak zencefil tozlu çay ve 1 adet elma yiyin.
 5.  Akşam Yemeğinden Önce 1 dilim peynir, 1 dilim buğday ekmeği ve salata (domates, salatalık, maydanoz), 1 bardak papatya çayı içmelisiniz.
 6.  Akşam Yemeğinde 2 su bardağı su, sebze çorbası, sebze haşlaması ve 1 kutu yoğurt yemelisiniz.
 7.  Akşam Yemeğinden Sonra 2 dilim ananas, 20 ye yakın siyah çekirdekli üzüm, 5 tane kayısı ve 2 bardak limonlu su içiniz.

Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burada bilinmesi gereken bazı püf noktalar vardır. O da su diyetinin nasıl yapılacağına gelmeden önce, diyet boyunca tercih edilecek ek sıvıların önemidir. Diyet listenizi kendiniz oluşturabileceğiniz gibi diyet sırasında tüketeceğiniz ek sıvıları da kendiniz listeleyebilirsiniz. Diyet boyunca tokluk hissi veren su ile birlikte kan basıncının düşmemesi ve gerekli besin ögelerinin karşılanması için tüketilen diğer sıvılar diyetin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için gereklidir. Yeşil çay, maden suyu ya da suyun içerisine tercih edilen meyvelerin katılmasıyla hazırlanan doğal şekerli suları diyetiniz boyunca tercih edebilirsiniz.

Su diyeti nasıl yapılır konusuna gelindiği zaman bilinmesi gereken en önemli nokta diyetin 7 gün boyunca uygulanmaya uygun olmasıdır. Kısa süreli uygulanan bu diyette sabahları aç karnına bir bardak limonlu ve ılık su içmek metabolizmayı çalıştırdığı için diyetin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Suyun limonlu olarak tercih edilmesi, içerisinde bulundurduğu polifenol antioksidanları sayesinde kilo alımını azaltması ve tokluk hissi sağlaması açısından öneriliyor. Ara öğünlerde suyun yanı sıra lif içeriği yüksek taze meyvelerin diyet listesinde yer alması da gerekli vitaminlerin karşılanması açısından büyük önem taşıyor.

Genel olarak ana yemekler ve ara öğünleri kapsayan diyet listesi; Kahvaltı, ara öğün, öğle, ara öğün 1, ara öğün 2, ara öğün 3, akşam ve sonuncu ara öğün olmak üzere 7 öğünden oluşuyor. Su diyeti nasıl yapılır konusunda en çok merak edilen konu ise günlük ne kadar su tüketimi yapılacağıdır. Bunun için önerilen miktar vücut ağırlığının %4’üne eşdeğerdir.

Su Diyeti Nedir?

İnsan vücudunun yüzde yetmiş beşinin sudan oluştuğu düşünüldüğünde suyun insan sağlığı için ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkıyor. Metabolizmanın hızlanmasında ve kan basıncının dengelenmesinde oldukça etkili olan su tüketimi tüm avantajları düşünüldüğü zaman son dönemlerde popülerleşen diyetlerin de bir parçası haline geldi. Özellikle sosyal medya kullanıcıları tarafından sık sık paylaşılan bu diyet insanların aklına su diyeti nedir etkili midir gibi soruları getirmektedir. Sadece 7 gün boyunca uygulayarak gayet hızlı ve olumlu sonuçlar alınabilecek bu diyetle birlikte fazla kilolara özelikle de yağlara veda etmek mümkün hale geliyor. Peki bu kadar hızlı kilo verdiren su diyeti nedir?

Vücutta detoks etkisi yaratması ve kalori yakımını hızlandırması amacıyla günlük olarak en az 2 litre su tüketilmesi temeline dayanan su diyeti, gün içerisinde su ve sıvı tüketimi dışında herhangi bir gıda alınmaması şeklinde de uygulanabiliyor. Fakat diyetin sadece sıvı tüketilerek uygulanması sağlık uzmanları ve diyetisyenler tarafından tavsiye edilmiyor. Bu sebeple uygulanan su diyetlerinde genellikle az da olsa kuruyemiş, haşlanmış sebze, yoğurt ve meyve de yer alıyor.

Diyetin ilk olarak ortaya çıkması ve uygulanmaya başlanmasının ardında insan biyolojisinden beslenen bilgiler yer alıyor. Bu bilgilere ve insan vücudu üzerine yapılan araştırmalara göre, tüketilen soğuk suyun vücut sıcaklığına uygun hale getirilmesi sırasında vücut ekstra bir çaba harcayarak daha fazla kalori yakıyor. Bu da kilo verme sürecini hızlandırıyor. Bu temel prensipten yola çıkarak tavsiye edilen su diyeti sırasında hızlı ve etkili kilo vermek oldukça kolaylaşıyor.

Diyete başlamak isteyip de aklında su diyeti nedir sorusu bulunanlar için oldukça etkili ve hızlı bir diyet olduğunu söyleyebiliriz. Fakat diyet öncesinde ve riskli durumlarda mutlaka bir uzmana danışılması öneriliyor.

Su Diyeti Yararları

Kısa bir süre içerisinde oldukça hızlı ve etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan su diyeti kilo kaybının yanı sıra yağ yakımını da hızlandırıcı etkisi ile de biliniyor. Uygulanabilirliğinin kolay ve ekonomik olması insanları su diyeti yararları konusunda meraklandırıyor. Her bütçeye ve neredeyse herkese uygun olarak sürdürülebilen diyetin popülerliği özellikle son dönemlerde giderek artıyor.

İnsanların zahmetsiz ve kolay ulaşılabilir bu diyetle ilgili merak ettikleri genellikle diyetin yararları konusunda oluyor. Cazip olmasının yanı sıra sağlıklı bir diyet olması da fazla kilolarından şikayetçi insanların da ilgisini çekmeyi başarıyor. Faydalı olabilmek adına su diyeti yararları hakkında bilgi verecek olursak;

 • Su diyeti; Kalori alımını engeller ve günde 500 grama yakın yağ yakımını mümkün kılar.
 • İnsülin hassasiyetini arttırarak kan şekerini dengeler.
 • Vücudun hücre yenilenmesini destekler ve tamir mekanizmalarını iyileştirir.
 • Stres düzeyini ve kan basıncını azaltır.
 • Kanser hücrelerinin oluşmasını engeller.
 • Yaşlanmayı ve bilişsel gerilemeyi yavaşlatarak genç kalmayı sağlar.
 • Kalp hastalıklarıyla savaşarak kalp sağlığını korur.
 • Kabızlık, ishal, huzursuz bağırsak ve iştah kaybı gibi sindirim sisteminden kaynaklanan problemlerle savaşır.
 • Duygusal ve psikolojik olarak daha iyi hissetmeyi sağlar.
 • Güne enerjik ve dinç başlama imkanı sunar.

Yukarıda da bahsedildiği gibi su diyeti yararları sadece kilo vermeye yardımcı olmasıyla sınırlı değildir. Elbette ki kısa süre içerisinde hızlı ve etkili kilo vermeye yardımcı olsa da tüm bunların yanında vücut sağlığı ve direnci açısından da oldukça etkilidir. Yoğun egzersiz programına uymakta güçlük çeken, pahalı diyet listelerine ulaşamayan ya da spor salonuna gidecek vakti bulamayanlar için oldukça cazip bir fırsat olan su diyeti doğru bir şekilde uygulandığı zaman kısa sürede olumlu etkilerini gösterecektir.

Su Diyeti Zararları

İnsan vücudunun önemli bir bölümünün sudan oluşması günlük hayat içerisinde suya çok fazla ihtiyaç duyduğumuzun önemli bir kanıtıdır. Yeterli ve doğru miktarlarda tüketilen su vücut sağlığına oldukça yararlı olmakla birlikte aynı zamanda kilo vermek amacıyla da tüketilmektedir. Son zamanlarda popüler diyet listeleri içinde kendisine sık sık yer verilen yaşam kaynağı su, insanların kilo vermesine ve yağ yakmasına yardımcı olması açısından da tercih edilmektedir. Fakat zaman zaman insanların aklında su diyeti zararları hakkında bazı soru işaretleri oluşabiliyor. Bu sorular özellikle diyete başlamak isteyenler açısından oldukça kafa karıştırıcı ve caydırıcı olabiliyor. Suyun zararı olur mu demeyin. Elbette ki her şeyin fazlası zarar.

Doğru ve bilinçli bir şekilde uygulanan diyetlerin zararı olmadığı gibi su diyeti zararları da doğru ve bilinçli bir şekilde yapılan diyet sırasında ortadan kalkabiliyor. Fakat bu olası zararlardan bahsetmek gerekirse en büyük zarar bilinçsizce uygulanan diyet listeleri sonrasında ortaya çıkıyor. Su diyetine başlamadan önce gerekli araştırmaların yapılması ve hatta bir uzmana danışılması öneriliyor. Herhangi bir sağlık sorunu bulunan kişilerin ise bu diyeti yapması önerilmiyor. Hamile kadınların, gut hastalarının, diyabet ve böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerin bu diyetten mutlaka uzak durması gerekiyor. Bilinçsiz bir şekilde uygulanan su diyeti zararları sağlık üzerinde oldukça yıpratıcı ve korkutucu durumlara sebep olabiliyor. Özellikle bazı kişilerde şişkinliğe sebep olmasıyla birlikte suya karşı hassaslaşma problemleri de görülebilmektedir.

Diyetin önerilen süreden daha fazla uygulanması da yine tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Önerilen süreler dışında 5 ile 7 günden daha fazla uygulanan diyetler mutlaka bir uzman kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Herhangi bir rahatsızlığa sahip olan kişiler ise diyetlerine doktorlarından onay alarak başlamalıdırlar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap