İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır ? – Evde Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır ? – Evde Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır ? – Evde Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır ? Tıkalı olan lavabo gündelik hayatımızdaki işlerimizi halletmemize engel olduğu gibi kötü kokular yayması ve taşma gibi sorunlar nedeniyle diğer eşyalarımızın da zarar görmesine neden olan durumlardan olmaktadır. Tıkalı olan lavabolara hemen müdahale edilmemesi halinde lavabo kullanılmaz hale gelebilir. Bazı lavabolarda herhangi bir su birikintisi oluşmasa dahi kötü kokular oluşabilir. Koku olması, su birikmesi ve suyun yavaş çekilmesi gibi durumlar lavabonun tıkandığının göstergesidir. Lavabodaki tıkanıklığın giderilerek sorunun ortadan kaldırılabilmesi için tıkalı gider açma yöntemleri denenebilir. Tıkalı lavabo nasıl açılır ? Evde Tıkalı lavabo açma yöntemlerini aşağıda sıralayalım.

 1. Sirke ve Tuz İle Lavabo Açma
 2. Karbonat- Sirke İle Lavabo Açma
 3. Pompa İle Lavabo Açma
 4. Lavabo Açıcı Tel Kullanmak
 5. Basınçlı Su İle Lavabo Açma
 6. Biyolojik Su İle Lavabo Açma

Bir çok insanın günlük hayatta karşısına çıkabilecek sorunlardan bir tanesi olarak kabul edilir. Lavabo açma yöntemlerini deneyip başarısız olmanızın tek nedeni yeterli bilgiye sahip olmamanızdan kaynaklanır. Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır ? Adlı Yazımızı tamamen okuyup size en uygun yöntemi deneyebilirsiniz. Yöntemleri denedikten sonra başarılı olamadıysanız bir uzmana danışmanızda fayda var.

İçindekiler

 • Sirke ve Tuz İle Lavabo Açma
 • Karbonat- Sirke İle Lavabo Açma
 • Pompa İle Lavabo Açma
 • Lavabo Açıcı Tel Kullanmak
 • Basınçlı Su İle Lavabo Açma
 • Biyolojik Su İle Lavabo Açma

Sirke ve Tuz İle Lavabo Açma

Tıkalı olan lavabonuzu açtırmak için herhangi birini çağırmak istemiyor ve evde denenebilecek yöntemler arıyorsanız sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma yönteminden faydalanabilirsiniz. Sirke, tuz ve su kolaylıkla bulunan malzemeler olduğundan dolayı zorlanmayacağınız bu yöntemde öncelikle birkaç yemek kaşığı tuzu lavabo giderine dökmelisiniz. Hemen ardından ise bir şişe kadar sirkeyi dökerek beklemelisiniz. Yapacağınız bu işlem sadece organik olan kalıntılar nedeniyle oluşan tıkanıklığın giderilmesinde etkili olacaktır. Ayrıca lavabonuzda yoğun bir koku oluyorsa bu karışım ile kısa sürede giderebilirsiniz. Tek seferde geçmeyen tıkanıklıklarda bu işlemi birkaç kere tekrarlamanız daha etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır Adlı yazımızdaki ön kolay yöntem diyebiliriz.

Karbonat- Sirke İle Lavabo Açma

Lavaboların tıkanmasına neden olan kalıntıların ortadan kaldırılmasında kullanılan bu yöntemde yemek artıkları ve ya yağ birikmesi gibi nedenlere bağlı olan sorunlar giderilebilmektedir. Lavabonun içerisine bir su bardağı miktarınca karbonatın dökülmesi gerekir. Hemen arkasından ise bir su bardağı beyaz sirke döküldüğünde kalıntılar kolaylıkla çıkacaktır. Bu işlemin ardından ise sıcak su dökülerek bütün borularda temizlik sağlanabilir. Kötü kokuların gitmesinde de etkili olan bu yöntem lavabonun içerisinde biriken bakterilerin de yok edilmesini sağlayacaktır.

Pompa İle Lavabo Açma

Evde tıkalı lavabo nasıl açılır pratik yöntemler nelerdir diye düşünmeye başladığınızda körüklü pompalar kurtarıcınız olacaktır. Sapı ahşaptan üretilen ve uç kısmı ile yoğun bir şekilde tutma ve emme gücüne sahip olan plastikten üretilen bu pompalar diğer pompalara göre daha etkilidir. Birkaç seferde bütün boruların açılmasını sağlayan bu pompalar mutfak lavabolarında, banyolarda ve tuvaletlerdeki tıkanıklıklarda güvenle kullanılabilir. Pompa kullanmadan önce lavaboya biraz su akıtmak ve pompayı gidere tam bir şekilde yerleştirerek bastırmak lavabonun daha kolay açılmasını sağlar.

Lavabo Açıcı Tel Kullanmak

Lavabo Açıcı Tel Kullanarak Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır ? Lavabolarda belirli kısımlarda toplanan kalıntıların açılmasında lavabo açıcı tel kullanımı daha etkili olacaktır. Lavabo tıkanıklıklarında en etkili yöntemlerden olan tel kullanımı için herhangi bir elektrik teli kullanabileceğiniz gibi su tesisatçılarında bulunan lavabo açma yılanı adı verilen telden alabilirsiniz. Teli lavabo giderinden içeri doğru ilerletmeniz halinde bölgesel olarak toplanan kalıntılar aşağıya kaymaya başlar. Lavabonuzu telle açmak istediğinizde lavabonun içerisine girdireceğiniz ucunu kanca şeklinde oval hale getirmeniz borunuzun zarar görmesini engelleyecektir.

Basınçlı Su İle Lavabo Açma

Banyo tıkanıklığı açma yöntemler içerisinde oldukça etkili ve basit bir yöntem olan basınçlı su ile lavabo açma yönteminde lavabonuzun genişliğine göre bir boru seçmelisiniz. Hortum ya da boruyu lavabonun içerisine girdirerek aniden son ayarda açmalısınız. Bu yöntemde tıkanık olan lavabo kısmına girdirdiğiniz boru ve ya hortumun dışarı çıkmamasına özen göstermelisiniz. Tek seferde açılmayan lavabolar için bu yöntemi birkaç kere daha uygulayabilirsiniz.

Biyolojik Su İle Lavabo Açma

Lavabo giderinizden kokular geliyorsa ve tıkanıklık oluşmaya başlamışsa biyolojik su kullanarak lavabonuzun kokusunu daha iyi hale getirebilir ve tıkanıklığı açabilirsiniz. Lavabo içerisinde oluşan küf ve bakterilerin neden olduğu kokular tıkanıklık olmasa bile rahatsız edici olabilir. Müdahale edilmediğinde ise tıkanıklıklar oluşabilir. Biyolojik özellikte olan doğal lavabo açıcı ilaçlar kullanarak su ile karıştırabilir ve lavabonuza dökebilirsiniz.

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır ? Adlı konumuzdaki yöntemleri denedikten sonra hala sorunu yaşıyorsanız , bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Daha fazla uğraşmanız daha ciddi sorunlar doğuracağını unutmayınız. Her işin uzmanı olduğu gibi Tıkalı Lavabo açmak için bir çok tesisat firması mevcuttur.