1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Zeytinyağı İçilir mi?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Zeytinyağı İçilir mi?
0

Tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan zeytinyağı, Akdeniz diyetinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Her geçen gün yapılan yeni araştırmalarla diğer yağ türlerine kıyasla zeytinyağının faydaları daha da keşfedilmektedir.

Dr. Andrew Weil’in 8 Haftada İdeal Sağlık kitabında tercih edilmesi gereken yegâne yağ olarak zeytinyağı tavsiye edilmektedir.

İçindekiler

  • Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Seçilir?
  • Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
  • Zeytinyağı İçmenin Sağlığa Faydası Var Mıdır?
  • Zeytinyağı ve Kilo Verme İlişkisi
  • Zeytin Yağı Kalp Hastalığı Riskini Azaltıyor
  • Zeytinyağının Ağrı Kesici Etkisi
  • Zeytinyağı İçmek Herkes İçin Doğru Olmayabilir
  • Zeytinyağı sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur
  • Yeni Çalışmalar Zeytinyağının Fiziksel ve Zihinsel Faydalarını Ortaya Çıkarıyor

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Zeytinyağı sanayisinin dünya genelindeki gelişimi tartışmalıdır. Kalitesiz tohum ve fındık yağı karışımlarıyla yapılan üretimlerin yaygınlaştığı gözlemlenmiştir. Zeytinyağı tercih edilirken sertifikalı küçük şişeler satın alınmalıdır. Şişe üzerindeki organik etiketlerine göz gezdirin.

Bunların dışında kendi damak tadı testinizi yapmak da önemlidir. Zeytin yağı, damak tadından feragat etmeden sağlıklı beslenmemizi sağlayan nadir gıdalardan biridir.

Kaliteli sızma zeytinyağı doğal acımsı bir tada ve arkadan gelen derin bir yeşil ot ve enginar aromasına sahiptir. Bu tür yağlar ucuz değildir, çünkü zeytinyağının faydaları ve efsanevi lezzetini koruyan dikkatli bir hasat ve üretime sahiptirler.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Yıllarca zeytin yağının faydaları araştırıp duruldu. Akdeniz mutfağının önemli bir lezzeti olan zeytinyağı kardiyovasküler sistem üzerinde önemli etkilere sahiptir. Dünyanın diğer bölgelerine kıyasla Akdeniz’de yaşayan insanların daha az kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranları olduğu tespit edildi.

Düzenli olarak zeytin yağı tüketen kişilerin yüksek tansiyon, felç, yüksek kan kolesterolü dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür. Endotel fonksiyon bozuklukları ve iltihabı azaltmakta yardımcı olduğu bilinmektedir.

Zeytinyağı İçmenin Sağlığa Faydası Var Mıdır?

Zeytin yağı kalbin ve kan damarlarının zarar görmesini engelleyen anti-oksidanlarla doludur. Sadece kalp için değil aynı zamanda kilo verme ve ağrı giderme konusunda da faydaları vardır.

Zeytinyağı ve Kilo Verme İlişkisi

Zeytinyağının faydaları arasında kilo vermek de bulunur. Zeytinyağı ile zenginleştirilmiş bir diyet kilo vermekte yardımcı olabilir. 2010 Haziran ayında yapılan bir araştırmada iki grup üzerinde deney yapıldı. Gruplardan biri az yağlı bir öğün ile beslenirken diğer grup günde 3 kaşık zeytinyağı içeren bir öğüne sahipti.

Sıkça zeytinyağı tüketen grup katılımcılarının yüzde 80’i kilo verirken diğer grup katılımcılarının sadece yüzde 31’i kilo verdi.

Zeytin Yağı Kalp Hastalığı Riskini Azaltıyor

Zeytinyağı, kalbe faydalı bir yağ olan tekli doymamış yağ içerir. Harvard Kamu Sağlığı Okulu’na (HSPH) göre , kalp hastalığı riskinizi artırabilecek doymuş ve trans yağların yerine zeytinyağı kullanılmasını tavsiye etmektedir. Yine M.I. Covas’in 2008 yılında yayınladığı Inflammopharmacology notlarında, zeytinyağının, kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara bağlı oksidatif strese karşı etkili olduğunu belirtmektedir.  Zeytinyağının faydaları günümüzde bir çok araştırmayla test edilip kanıtlanmıştır.

Zeytinyağının Ağrı Kesici Etkisi

British Medicine Journal’de yayınlanan rapora göre, günde 3 çorba kaşığı sızma zeytinyağı tüketimi ağrıları gideriyor. Bu elbette salata yiyerek ağrılardan kurtulunabileceği anlamına gelmiyor.

Zeytinyağı İçmek Herkes İçin Doğru Olmayabilir

Zeytinyağı içmek bazı kişiler için sağlık riski oluşturabilir. E vitamini bakımından zengindir ve çok miktarda zeytinyağı içmek, yanlışlıkla E vitamini doz aşımına neden olabilir, bu da vücudun kan pıhtıları oluşturma yeteneğini bozar. Zeytinyağı ayrıca yemek kaşığı başına 120 kalori içerir, bu yüzden kalorileri artışına neden olur.

Zeytinyağı sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur

Zeytinyağının faydaları arasında kolesterol seviyesinin dengelenmesi de bulunuyor. Japon bilim insanlarınca Medical Science Monitor’de yapılan bir çalışmada, kötü kolesterol olarak bilinen LDL-kolesterol konsantrasyonlarının 6 hafta boyunca günde bir kez zeytinyağı takviyesi alan 28 hastada düştüğü gözlemlenmiştir.

Otoriteler, “Bu sonuçlar, zeytinyağının kötü kolesterol üzerinde ezici şekilde yararlı bir etkisi olduğuna işaret ediyor.” şeklinde görüş bildiriyorlar.

Yeni Çalışmalar Zeytinyağının Fiziksel ve Zihinsel Faydalarını Ortaya Çıkarıyor

İki yeni bilimsel çalışma sızma zeytinyağının günlük öğünlere eklenmesinin sağlığa faydalarını ortaya koyuyor. Beslenme Biyokimyası Dergisi’nde yayınlanan Malaga Biyomedikal Araştırma Enstitüsü araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırma, günde 3 kaşık tüketilecek sızma zeytinyağının diyabetle ilişkili sorunları ortadan kaldırabileceğini gösterdi.

Araştırma, sosyal destek gruplarında yer alan katılımcıları karşılaştırdı. 12 hafta sonra, katılımcıların depresyon seviyelerinde azalmalar gözlemlendi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web Site Admin

Yorum Yap